Solidarność międzypokoleniowa przyświeca tegorocznej akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, która wystartowała w Środę Popielcową pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Do akcji włączają się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Datki uzbierane w papierowych skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych.
„Jałmużna Wielkopostna” to mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby. Zebrane w skarbonkach środki zostaną wykorzystane przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas na zaspokojenie potrzeb seniorów w formie pomocy medycznej, żywności i odzieży.
- Poprzez Jałmużnę Wielkopostną chcemy zwrócić uwagę dzieci, młodzieży na osoby starsze , które żyją tuż obok nas i których w natłoku codziennych spraw często nie zauważamy - powiedział ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska - Akcja ta ma na celu budowanie postawy solidarności międzypokoleniowej. Dawanie jałmużny może się wydawać rzeczą prostą, ale musimy uważać, aby nie ogołocić tego gestu z jego istoty - poświęcenia dla drugiej osoby.
Podczas konferencji inauguracyjnej akcji Caritas odbyła się moderowana dyskusja międzypokoleniowa, w której dzieci i seniorzy przedstawili swoje spostrzeżenia na temat wzajemnych relacji i idei pomagania.
- Babcie i dziadkowie najbardziej potrzebują, aby ich odwiedzać i spędzać razem czas - powiedział 5-letni Antek. Na pytanie kim jest senior mały Igor odpowiedział bez wahania: - To starsza osoba, którą trzeba szanować.
Nie zabrakło także pytań o konkretne wyrzeczenia jakie dzieci postanowiły sobie na czas Wielkiego Postu: - Najtrudniej będzie dla mnie zrezygnować z jedzenia słodyczy - przyznała 5-letnia Marysia.
- Idea akcji "Jałmużna Wielkopostna" u dzieci budzi odruch pomagania i wrażliwość - wyjaśnił Janusz Sukiennik, pracownik Caritas Polska i senior - Natomiast w życie osób starszych wnosi ona dziecięce życie, energię i nadzieję na lepsze.
- W tej małej Skarbonce Wielkopostnej zmieści się dużo uśmiechów i uścisków dla babci i dziadka, wiele sympatii i czasu dla starszych - powiedział ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, współorganizator akcji.
Jak przyłączyć się do Jałmużny Wielkopostnej?
- W naszej parafii mieszkają 85 rodziny, które potrzebują pomocy - powiedział Tomasz Podsedek, wolontariusz Parafialnego Zespołu Caritas w katedrze św. Floriana i Michała Archanioła - Pod koniec Wielkiego Postu, w Niedzielę Palmową, zbieramy wypełnione Skarbonki i za zgromadzone oszczędności przynosimy im pomoc w postaci żywności i ubrań.
Oprócz wypełnienia materialnej Skarbonki Wielkopostnej do akcji można również dołączyć wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna” na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.
Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2019 podkreśla, że ograniczanie posiadanych dóbr materialnych powinno się stać dla nas stylem życia: – Dawać jałmużnę to porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy. I w ten sposób na nowo odkryć radość z planu, którym Bóg objął stworzenie i nasze serca, planu miłości Boga, naszych braci i całego świata, i w tej miłości odnaleźć prawdziwe szczęście.
„Jałmużna Wielkopostna” jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja odbywa się po raz 24. Więcej...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz