Nowe zasady segregacji śmieci
W niektórych miejscowościach segregacja śmieci na 5 frakcji funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) jest wdrażany od 1 lipca 2017 roku. Coraz więcej samorządów decyduje się na zmianę umowy wywozu z 3 rodzajów śmieci (szkła; papieru, metali i tworzyw sztucznych oraz odpadów zmieszanych) na 5. Od 2020 roku wiele gmin wprowadza lub planuje też wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci – mogą one być nawet do 4 razy wyższe niż opłaty za wywóz śmieci segregowanych.
Segregacja śmieci na 5 frakcji
Według nowych zasad śmieci powinieneś segregować do 5 pojemników. Kolor koszy oznacza rodzaj śmieci, jakie należy do nich wyrzucać:
- niebieski na papier;
- zielony na szkło;
- żółty na metale i tworzywa sztuczne;
- brązowy na bioodpady (z wyłączeniem mięsa, tłuszczów zwierzęcych oraz kości);
- czarny na odpady zmieszane.
Dodatkowym pojemnikiem bywa również szary pojemnik na odpady zielone (np. skoszona trawa), jednak jego odbiór może być cykliczny i zależeć od postanowień samorządu. Niektóre gminy decydują się też na rozdzielanie szkła białego i kolorowego.
Jak segregować śmieci?
Jak segregować śmieci według nowych zasad? Spójrz na tabelę. Pamiętaj też, że przed wrzuceniem śmieci do pojemników, powinieneś:
- opróżnić opakowania z resztek żywności,
- odkręcić metalowe i plastikowe nakrętki z butelek,
- zgnieść plastikowe butelki, puszki i kartony,
- odpady bio i szkło wyrzucać bez worków.
Problematyczne odpady, czyli gdzie wyrzucić bigos?
Prawidłowa segregacja śmieci w niektórych przypadkach wcale nie jest taka łatwa. Pojawia się wiele spekulacji na temat tego, co zrobić np. z bigosem, gdzie są zmieszane części należące do odpadów bio oraz kawałki mięsa, których nie możesz już wrzucić do brązowego pojemnika. Aktualnie nie ma jednak żadnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu, dlatego jeśli zależy Ci na właściwej segregacji, powinieneś po prostu postarać się możliwie najskuteczniej rozdzielić problematyczne odpady na odpowiednie frakcje.
Gdzie wyrzucać chemię domową?
Domowa chemia to substancje niebezpieczne, dlatego jeśli chcesz wyrzucić np. granulki do udrożniania rur, udaj się do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Pamiętaj, że wrzucenie np. żrących substancji na bazie kwasów do jakiegokolwiek pojemnika na odpady może zagrażać czyjemuś zdrowiu i jest surowo zabronione.
Gdzie wyrzucać żarówki, sprzęt AGD i odpady wielkogabarytowe?
Baterie, żarówki oraz zużyty sprzęt elektroniczny również powinieneś oddać do Puntu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam też pozbądź się starego telewizora, pralki lub lodówki. Informacje o punktach zbiórki znajdziesz na stronie internetowej swojej gminy.
Segregacja śmieci to działanie, które ma na celu zwiększenie możliwości recyklingu przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości wysypisk. I choć większa liczba pojemników na odpady może być nieco kłopotliwa, wyrobienie w sobie nawyku każdorazowego sklasyfikowania odpadu jest niezbędne dla dobra środowiska i przyszłych pokoleń.
Więcej pod tym linkiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz