Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tysięcy osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19. Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28%.
Na problem zanieczyszczenia powietrza zwracali już uwagę polscy hierarchowie: “Od każdego z nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice , ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: ” – pisali w liście pasterskim biskupi dolnośląscy już w 2017 roku.
– Jeśli chcemy na serio zadbać o życie, o ochronę życia, musimy zająć się smogiem, bo smog zabija. Post to świetny moment na nawrócenie. Także na nawrócenie ekologiczne, do którego wzywał Jan Paweł II. Kiedy dbamy o jakość powietrza, dbamy o siebie nawzajem, o swoją rodzinę i o bliźniego-sąsiada – mówi KAI Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Finał akcji odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz z marcowym numerem Gościa Niedzielnego, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska „Zielone parafie” objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
– Istnieje wiele programów pomagających konkretnie w zadbaniu o powietrze. Na przykład dzięki dotacjom na wymianę piecy z programu “Czyste Powietrze”. Problem w tym, że informacje o wsparciu na wymianę starego kotła często nie trafiają do zainteresowanych. Informując parafian o konieczności wymiany piecy i o możliwościach uzyskania wsparcia, chcemy wypełnić tę informacyjną lukę. Jednocześnie chcemy pokazać, że miłosierdzie i nawrócenie musi przejawiać się w praktyce, w konkretnych działaniach, nawet tych małych i na pozór przyziemnych, jak wymiana pieca – wskazuje Magdalena Kadziak, koordynująca kampanię z ramienia Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Celem programu “Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do “wszystkich ludzi dobrej woli”.
Aby aktywnie włączyć się w kampanię i pomóc między innymi w dystrybucji materiałów, należy wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu Zielone Parafie, a także na profilu kampanii “Bóg daje życie – smog je odbiera” na portalu Facebook.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz