17 kwietnia 2020

Apel o "odmrożenie" życia religijnego

Po apelu Przewodniczącego KEP o zmianę kryterium ustalania liczby wiernych w kościele, oraz zapowiedzi premiera RP o większym dostępie wiernych do liturgii w kościołach o "odmrożenie życia religijnego" w Polsce zaapelowała także w piątek grupa polskich posłów na Sejm RP.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował w środę „o potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów". Abp. Gądecki zaproponował by § 9 ust. 2 aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przyjął zasadę, zgodnie z którą "w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie sakralnym mogła znajdować się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu". (więcej na portalu idziemy.pl).
Na odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego nie trzeba było długo czekać. Już w czwartek zapowiedział on liberalizację niektórych, nałożonych na obywateli w związku z epidemią koronawirusa restrykcji. Wśród nich od 20 kwietnia nie będzie już obowiązywać zasada maksymalnie pięciu wiernych uczestniczących we Mszy św. wewnątrz świątyni niezależnie od jej powierzchni. Zastąpi ją zasada "jedna osoba na 15m2".
Problem kuriozalnego i dyskryminującego osoby wierzące przepisu ograniczającego ilość wiernych w kościołach bez względu na ich powierzchnię i zastosowane środki ostrożności podjął w jednym ze swoich komentarzy także tygodnik Idziemy już w środę rano.
Z nieco już spóźnionym, ale zawsze, apelem o "odmrożenie życia religijnego" wystąpiła w piątek także grupa polskich posłów.
Bez możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, bez dostępu do sakramentów, „nowa rzeczywistość” może oznaczać radykalną laicyzację społeczeństwa i duchową śmierć dla wielu z nas. Niewątpliwie ważnym krokiem ku normalizacji sytuacji jest planowana redukcja obostrzeń dotyczących warunków uczestnictwa w obrzędach religijnych, ujęta w pierwszym etapie rządowego planu, który wejdzie w życie w dniu 20 kwietnia. Jednak niepokojący jest brak uwzględnienia sfery życia religijnego w kolejnych etapach planu redukcji obostrzeń. Dlatego wraz z koleżankami i kolegami parlamentarzystami wystosowałam apel do Premiera popierający prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryteria ograniczania dopuszczalnej liczby uczestników Mszy Świętej.
- mówi inicjatorka apelu, aktorka, posłanka PiS Dominika Chorosińska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz